Koalice Spolu chystá větší podpory pro malé farmáře a fond na nákup zpracovatelů

Koalice Spolu chystá v zemědělství větší podporu pro malé farmy. Chce také vytvořit fond, aby si zemědělci mohli kupovat zpracovatelské firmy. Plánuje také více podporovat biozemědělství a zvýšit objem peněz na pozemkové úpravy, každoročně by mělo jít o tři miliardy korun, řekli dnes novinářům zástupci koaličních stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Koho by si koalice vybrala za ministra zemědělství, zástupci stran odmítli sdělit.

„Do roku 2030 chceme mít 25 procent ploch v ekologickém zemědělství, chtěli bychom posílit část ekologického hospodaření na orné půdě,“ řekl předseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Koalice tím kopíruje plánované evropské cíle, když současná vláda, ve které ministerstvo zemědělství vede Miroslav Toman (ČSSD), schválila plán 22 procent ekologických ploch do roku 2027. Podle posledních dat jich bylo v ČR 15 procent, půjde tak o zvětšení zhruba o polovinu. Podle senátora Herberta Pavery (TOP 09) se musí zkrátit dodavatelský řetězec. Lidé by se podle něj také „neměli bát“ koupit si dražší potraviny, jejichž výroba však nedevastovala přírodu.
Stát by měl podle koalice zjednodušit administrativu pro malé podniky, více je podporovat i například platbami na první hektary. Spolu také podporuje zavedení tzv. zastropování zemědělských dotací. Ty se farmám posílají také podle počtu obhospodařovaných hektarů, podle koalice by měl být však strop na podnik. V EU se dlouhodobě hovořilo o částce 300 000 euro, Jurečka ho ale nechce specifikovat, bude podle něj záležet na evropských domluvách. Proti tzv. zastropování dlouhodobě brojí například Agrární komora ČR, podle které tak dojde k omezení živočišné výroby, kterou se zabývají velké podniky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *