Kladrubský hřebčín slaví výročí 440 let od povýšení na císařský

Kladrubský hřebčín v sobotu oslaví 440 let od doby, kdy se stal císařským dvorním hřebčínem. Na Dni starokladrubského koně diváky čeká celodenní program, při kterém uvidí desítky koní, uvedl hřebčín v tiskové zprávě.

Dopolední program začne na nádvoří hřebčína ukázkou starokladrubských koní, následně přijede v kočáře císař Rudolfa II. s hraběnkou Kateřinou Stradovou. Návštěvníci zároveň budou moci zajít do historické kryté jízdárny, kde jsou vystaveny obrazy Ludvíka Vacátka ze sbírek hřebčína a Národního zemědělského muzea. Hlavní program začne hodinu po poledni, má 15 bodů a hřebčín do něj zapojí téměř 60 koní. Lidé uvidí ukázky zápřeže, jezdeckou čtverylku, kočárový rej, voltiž nebo předvedení stáda starokladrubských bílých klisen s hříbaty. „Nebudou chybět ani vystoupení hostů ze zemských hřebčinců v Písku a Tlumačově s ukázkami skokové čtverylky, koňský fotbal předvedou studenti Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem. Ze zahraničí se tentokrát představí koně a jezdci ze slovenského Národného hrebčína Topoľčianky,“ uvedla mluvčí hřebčína Veronika Rybáčková. Vyvrcholením bude vystoupení 44 starokladrubských koní jako oslava 440 let od povýšení kladrubského hřebčína na císařský dvorní hřebčín.
V doprovodné části programu si lidé mohou prohlédnout zrestaurovaný zlatý kočár pražského arcibiskupství z první třetiny 18. století. „Jedná se o ceremoniální karosu, speciální typ kočáru, do kterého byli zapřaháni právě starokladrubští koně. Sloužil pouze při nejsvátečnějších příležitostech, při účasti na korunovačních ceremoniích a podobně. Takovýto typ kočárů existuje v České republice pouze ve třech exemplářích,“ řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *