03.09.2021 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kampaň EFSA: Zastavme africký mor prasat

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) spustil kampaň s názvem Zastavme africký mor prasat. Cílem je informovat širokou veřejnost o dodržování biologické bezpečnosti, aby se zabránilo šíření této nebezpečné choroby domácích i divokých prasat.

Africký mor prasat (AMP) je velmi nebezpečné, nakažlivé onemocnění domácích a divokých prasat všech plemen a věkových kategorií. Vnímavé jsou i další druhy z čeledi prasatovití. AMP je charakteristický vysokou, téměř 100% letalitou. Na člověka se nepřenáší.

Původcem nákazy je DNA virus, který se u nakažených prasat nachází v krvi, tkáňových tekutinách, vnitřních orgánech a všech sekretech a exkretech a může být vylučován již 1 až 2 dny před klinickými příznaky. Léčba AMP neexistuje. V současné době není k dispozici účinná vakcína, což významně komplikuje možnosti prevence proti této nebezpečné nákaze.

Hlavním zdrojem šíření AMP v populaci prasat divokých jsou kadávery uhynulých nakažených prasat. V poslední době se ale největším rizikem šíření na velké vzdálenosti stává člověk a jeho činnost (mezinárodní obchod, cestování).

Rizikem pro ČR je Slovensko i Maďarsko

V současné době je hlášen výskyt AMP na Ukrajině a v Srbsku, vedle toho také v deseti členských státech EU: Bulharsku, Estonsku, Itálii (výskyt pouze na Sardinii), Litvě, Lotyšsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Německu. Zásilkám vepřového masa a zvěřiny ze zemí s AMP se veterinární dozor dlouhodobě věnuje a namátkově maso testuje na přítomnost původce. Africký mor prasat se výrazně šíří na Slovensku, riziko pro Českou republiku je také Maďarsko.

Jsme zatím AMP prostí

První případ výskytu AMP na území ČR byl zaznamenán v červnu 2017, a to u dvou prasat divokých na Zlínsku. Díky ohniskovému výskytu a včasnému omezení migrace divokých prasat, ale také díky vynikající spolupráci pracovníků Statní veterinární správy, obecních samospráv, myslivců, ale také složek policie se podařilo v únoru roku 2018 virus eradikovat.  Česká republika je pak od roku 2019 opět oficiálně „zemí bez AMP“.  V současnosti stále platí celostátní mimořádná veterinární opatření (MVO) s cílem zabránit možnému opětovnému zavlečení této nákazy do ČR.  Přestože byla ČR při tlumení a eradikaci AMP úspěšná, vysoké riziko jeho možného zavlečení na naše území nadále trvá.

Situace v Německu a Polsku

V sousedním Německu se africký mor prasat (AMP) rozšířil do chovů prasat domácích, což je důkazem, že nákaza v tomto regionu je spíše na vzestupu. AMP zasáhl tři chovy v Braniborsku na východě Německa. Nutné je dodržování mimořádných veterinárních opatření a zásad biologické bezpečnosti v chovech. Právě dodržování pravidel bio-bezpečnosti představuje jediný efektivní nástroj, jak se před nákazou ochránit.

V prvním chovu v okrese Spree-Neisse se nacházelo 313 kusů prasat domácích, přičemž ohnisko je od hranic s Českou republikou vzdálené asi 75 km. Další dva případy se potvrdily v okrese Märkisch-Oderland, jde o dva malochovy se dvěma, resp. čtyřmi kusy prasat. Vzdálenost těchto ohnisek od české hranice je 180 km.

I v Polsku se AMP v současnosti šíří. V červenci 2021 se nákaza prokázala v chovu prasat domácích (60 kusů prasat), který je vzdálen jen 40 km od hranice s ČR. Nálezy pozitivních prasat divokých v Polsku se pak vyskytují již asi 35 km od hranice. Právě výskyty AMP v Německu a Polsku současně představují pro ČR největší nebezpeční znovuzavlečení nákazy.

Případy svědčí o poměrně velkém infekčním tlaku, který je za českými hranicemi z důvodu výskytu AMP u divočáků. Navíc s ohledem na roční období lze očekávat, že tento tlak bude stoupat a s ním i riziko zavlečení nákazy na území ČR. Nejvyšší počet případů AMP je zaznamenáván obvykle koncem léta.

Vyšetření také pro ulovená prasata

V souvislosti s výskytem a šířením afrického moru prasat (AMP) na území Polska a jeho zavlečením do Německa vydala Státní veterinární správa (SVS) v listopadu 2020 mimořádná veterinární opatření, kterými v Ústeckém a Libereckém kraji vymezila oblast při hranici s Polskem a Německem jako tzv. oblast s intenzivním odlovem prasat divokých. V této oblasti jsou na AMP vyšetřována nejen všechna nalezená uhynulá divoká prasata, ale také všechna divoká prasata ulovená.

Pro celou republiku jsou stále v platnosti mimořádná veterinární opatření, podle kterých je nařízen celoroční intenzivní lov divokých prasat, platí zákaz dovozu částí těl prasat divokých ke zhotovení trofejí ze zemí s výskytem AMP i zákaz používat v chovech prasat seno a slámu pocházející z těchto zemí.

V období od 16. listopadu 2020 do 8. srpna 2021 zažádali lovci v oblasti s intenzivním odlovem o zástřelné za 2906 prasat divokých. Zároveň bylo zažádáno o zvýšené nálezné za nález 84 uhynulých či sražených kusů. Žádosti jsou průběžně vyřizovány a propláceny. Všechna ulovená či nalezená a sražená divoká prasata byla vyšetřena na AMP s negativním výsledkem.*

Více aktuálních informací k AMP naleznete na https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/amp-aktualni-informace/.

Webové stránky kampaně EFSA: http://www.efsa.europa.eu/StopASF/#cs

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down