Jihomoravský kraj má databázi se stovkami míst pro vznik malých vodních ploch

Jihomoravský kraj si nechal vypracovat databázi s 800 místy pro vznik malých vodních ploch. Chce tak bojovat se suchem, které kraj sužuje. Novinářům dnes projekt představili náměstci hejtmana Lukáš Dubec a Jan Zámečník. Díky mokřadům a tůním se podle nich podaří zadržet více vody v krajině. Kraj letos navýšil na 20 milionů dotační program na boj se suchem.

Databáze vznikla na základě spolupráce kraje s obcemi, pro které kraj uspořádá koncem dubna i seminář. Zapojila se více než polovina obcí kraje, původně Zámečník uvedl, že jich bylo zhruba 400, později kraj toto číslo ještě zpřesnil na přibližně 350. Letos chce kraj vyřešit postup a příští rok by se první projekty mohly dočkat realizace.

Databáze určila místa pro vodní plochy ve všech okresech kraje. Podle Zámečníka je otázka vytvoření malé vodní plochy otázkou desítek nebo stovek tisíc korun. Kraj letos zvýšil z osmi na 20 milionů peníze v dotačním programu na boj se suchem, kde mohou obce žádat o peníze. Peníze hodlá postupem let navyšovat a bude usilovat i o dotace z ministerstev životního prostředí a zemědělství.

Podle Dubce se kraj řadí mezi nejvíce postižené dlouhodobým suchem. Zámečník označil problém se suchem za prioritu vedení kraje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *