Jihomoravský kraj dá milion navíc na podporu venkovských prodejen

Jihomoravský kraj zvýšil o milion korun na čtyři miliony podporu venkovských prodejen. Schválili to dnes zastupitelé. Důvodem je podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové enormní zájem obcí, které mohly o dotaci žádat. Cílem programu je zachovat prodejny v menších obcích do 750 obyvatel s jedinou prodejnou potravin, které by jinak hrozil zánik. Kraj program založil před dvěma lety.

Rozdělení peněz musí schválit i obecní zastupitelstvo, obec musí prodejně přispět stejnou částkou jako kraj. „Cílem dotačního programu je zachovat základní funkce služeb na venkově s ohledem na kvalitu života. Dotační program je zaměřen na podporu zachování provozu venkovských prodejen potravin v malých obcích, kde jediná prodejna bez podpory obce není schopna pokračovat v provozu,“ uvedl hejtmanův náměstek Petr Hýbler.

Kraj peníze přidal kvůli mimořádnému zájmu. Eviduje 92 žádostí a všechny schválil. „Po navýšení částky budeme schopni uspokojit všechny žadatele,“ doplnil Hýbler. Loni dotaci získalo 70 žadatelů, každá obec mohla získat až 70 tisíc korun. Některé maximum získaly, jiné uspěly s nižší částkou, většinou dostaly několik desítek tisíc korun. Loni dal kraj do programu 2,5 milionu korun, nakonec částku kvůli vysokému počtu žadatelů zvýšil na 2,8 milionu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *