Jihočeští zemědělci sklidí víc obilovin, ale méně ovoce a brambor

Jihočeští zemědělci podle odhadu výnosů a sklizně čekají, že proti loňsku sklidí více obilovin, pícnin a máku, ale méně řepky, hrachu, slunečnice a hořčice na semeno, podzimních druhů ovoce a méně brambor. Ve srovnání s výsledky posledních deseti let jsou odhadované výnosy všech druhů základních obilovin nadprůměrné. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Základních obilovin by měli zemědělci sklidit 714 505 tun, výnos čekají 5,4 tuny na hektar. Produkce by měla být o 5,4 procenta vyšší než loni, hlavně díky vyšším výnosům. „Jihočeští zemědělci odhadují, že naší stěžejní obiloviny – pšenice ozimé – sklidí letos víc než loni, a to díky lepšímu výnosu,“ uvedl ČSÚ. Pšenice celkem by měli zemědělci sklidit 455 078 tun, bude to zřejmě pátá nejlepší sklizeň od roku 2000.
Podprůměrný a meziročně nižší bude výnos řepky, ubylo i ploch, kde se pěstuje. Její sklizeň bude meziročně o 17 procent nižší, 128 888 tun s výnosem 3,1 tuny na hektar. Výnos brambor 27,4 tuny na hektar je sice proti loňskému roku vyšší, ale kvůli úbytku ploch sklidí zemědělci v kraji brambor méně než loni, a to 82 610 tun. Výnosy brambor i řepky jsou ve srovnání posledních deseti let podprůměrné.
Úroda jablek, hrušek a švestek bude kvůli špatnému výnosu podstatně horší než loni, uvedli statistici. Jihočeští zemědělci odhadují pokles sklizně jablek o třetinu, propad sklizně hrušek o víc než polovinu, u švestek pravých a pološvestek pokles o čtvrtinu. Jablek by měli zemědělci sklidit 4087 tun, přičemž výnos z jednoho stromu je 9,7 kilogramu, hrušek 126 tun s výnosem 5,7 kilogramu na strom.
Obilí se letos v Česku sklidilo o 9,8 procenta více než loni, zemědělci ho svezli z polí 7,638 milionu tun. Vyplývá to z odhadu ČSÚ. Více se urodilo také brambor, a to o 3,5 procenta. Loňský ročník byl ale kvůli suchu slabý, letošní sklizeň, kterou ČSÚ u brambor odhaduje na 604 000 tun, nedosahuje pětiletého ani desetiletého průměru.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *