Jihočeským zemědělským podnikům chybí zaměstnanci

Zemědělské podniky, které jsou členy jihočeské agrární komory, zaznamenaly výpadek 11 procent zaměstnanců proti plnému stavu. Příčinami jsou epidemie koronaviru i jiné faktory. Některé podniky se zřejmě obrátí na pracovní agentury, které teď mají volné zaměstnance kvůli zastaveným výrobám automobilek. Na komoru se obrátilo 308 zaregistrovaných subjektů s poptávkou po rouškách i dezinfekci. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a zástupci podniků.

Agrární komora (AK) ČR informovala, že přijímání sezonních zaměstnanců na krátkodobá povolení k pobytu je zastaveno, což může být problém při zavěšování chmele, v bramborářství či setí. „Vnímáme to jako potenciální problém pro živočišnou i rostlinnou výrobu. Jednáme s ministerstvem zemědělství, aby studenti zemědělských škol mohli alespoň krátkodobě v podnicích vypomáhat,“ řekla Šťastná. Všechny tři české zemědělské univerzity propojí zemědělce se studenty, kteří by chtěli vypomoci.
Jen nižší počty pracovníků chybí největší české mlékárně Madeta s 1500 zaměstnanci. Hlavně jde o pracovnice, které musely zůstat doma s dětmi. „Zatím se nám daří tyto výpadky řešit brigádníky. Očekáváme ale, že se situace bude postupně zhoršovat a náhrady budeme muset řešit ve větším počtu. K doplnění pracovníků budeme tedy poptávat pracovní agentury a potom uvidíme,“ řekl personální ředitel Madety Pavel Buryánek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *