Jednání o podílu tuzemských potravin v obchodech se opět odsouvá

Další jednání sněmovny o sporném návrhu na zavedení povinného podílu tuzemských potravin v obchodech se opět odsouvá. Sněmovna nejprve v tomto týdnu místo závěrečného schvalování vrátila novelu do druhého čtení, aby bylo možné návrh opět projednat. Předseda zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (ANO) sice navrhl zařadit opětovné druhé čtení na program nynější schůze, čtveřice opozičních stran, ODS, Piráti, TOP 09 a STAN, jeho návrh ale vetovala.

Druhé čtení by tak mohlo přijít na řadu až na další řádné schůzi, která se má uskutečnit v první polovině července. Závěrečné hlasování by pak mohlo být až v září. O kompromisním pozměňovacím návrhu má příští středu jednat zemědělský výbor.
Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců ze všech politických stran. Vložit ho chtějí do vládní novely zákona o potravinách, která řeší problém s takzvanou dvojí kvalitou potravin. Vláda chce zakázat prodej potravin rozdílného složení v podobných obalech.
Poslanecký návrh na povinný podíl tuzemských potravin však vyvolal vlnu kritiky. Kdyby byl schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *