Jarní mrazy zničily úrodu ovoce v ČR, budou každé dva roky

Letošní úrodu ovoce v Česku výrazně zdecimovalo několik vln jarních mrazů. Zatím poslední mohou přijít ještě v noci na středu. Podle bioklimatologa Zdeňka Žaluda z vědeckého týmu projektu InterSucho modely vývoje klimatu předpokládají, že okolo poloviny tohoto století bude běžné, že mrazy poškodí přírodu na jaře každý druhý rok, řekl.

Letos v březnu a v dubnu přišlo více mrazových vln, které poškodily již kvetoucí stromy. Nejvíce letos mráz zasáhl meruňky, zasažené je ale i další ovoce včetně nejběžnějších jablek. Není navíc vyloučeno, že další mrazy ještě přijdou. "Výskyt jarních mrazíků není výjimečný. Výjimečná je letos právě četnost. Vegetace také zahájila svůj růst a vývoj o zhruba dva týdny dříve než loni. A to již rok 2019 patřil mezi ty, kdy vegetace zahájila své projevy proti normálu dříve. Tak brzké zahájení vegetace bylo letos skutečně mimořádně extrémní," uvedl Žalud.
Klimatologové delší dobu poukazují na to, že se změnou klimatu a souvisejícím oteplováním se prodlužuje vegetační sezona. Zkracuje se zima a jaro přichází dřív. Možnost vpádů mrazivého arktického vzduchu se ale nemění. "Dřívější nástup vegetace je pro rostliny velmi nebezpečný, protože se otvírá delší časové okno, kdy je mohou poškodit nízké teploty. A již hodinová expozice pod minus tři stupně znamená pro většinu kvetoucí vegetace vážný problém," upozornil Žalud. Arktický vzduch na jaře vnikal do Česka vždy a vnikat bude, ale když rostliny zahajovaly vegetaci v půlce dubna, riziko poškození bylo daleko nižší.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down