Inflace v EU klesla na 0,2 procenta, eurozóna zůstává v deflaci

Meziroční míra inflace v Evropské unii v listopadu klesla na 0,2 z říjnových 0,3 procenta, oznámil statistický úřad Eurostat. Naproti tomu eurozóna je i nadále v deflaci, ceny tam proti stejnému období loni klesly o 0,3 procenta. To je stejný výsledek jako v říjnu a odpovídá to předběžné zprávě, kterou statistický úřad za eurozónu vydal zhruba před dvěma týdny. Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně klesly o 0,3 procenta.

Loni v listopadu se ceny pro spotřebitele zvyšovaly výrazněji. V celé EU byla roční inflace na 1,3 procenta, zatímco v zemích platících eurem byla na jednom procentu.
Nejvýraznější deflace byla letos v listopadu v Řecku, a to -2,1 procenta. Meziročně se ceny snížily také v Estonsku (–1,2 procenta), ve Slovinsku a na Kypru (obě –1,1 procenta). Naopak nejvyšší inflaci mělo Polsko (3,7 procenta), Maďarsko a Česká republika (obě 2,8 procenta).
Ve srovnání s říjnem ceny v meziročním srovnání ve 14 státech klesly, ve čtyřech se nezměnily a v devíti vzrostly.
V eurozóně k růstu meziroční inflace v listopadu nejvíce přispěly ceny potravin, alkoholu a tabáku (0,36 procentního bodu), následovaly ceny služeb (0,25 procentního bodu), neenergetického průmyslového zboží (–0,07 procentního bodu) a energií (–0,82 procentního bodu).*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *