Hygiena varuje před konzumací dvou šarží mražených jahod

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová varuje před konzumací dvou šarží mražených jahod, které společnost Czech Frost distribuovala do prodejen firmy Iceland Czech. Obě šarže nejsou bezpečné pro zdraví obyvatel, mohou způsobit žloutenku typu A. Pražská hygiena předběžným opatřením firmě Iceland prodej těchto jahod zakázala. Ministerstvo zdravotnictví to uvedlo v tiskové zprávě.

Lidé mohou zakoupené zboží vrátit prodejci. Žloutenka typu A je označovaná za nemoc špinavých rukou. Nebezpečné jsou podle hygieny hluboce zmrazené jahody balené po kilogramu v plastové folii obchodní značky Náš statek nebo EVEREST. Jde o šarže 31. srpna 2021 a 27. února 2022. V Česku je distribuuje společnost Czech Frost z Dýšiny na Plzeňsku do provozoven společnosti Iceland Czech se sídlem v Praze. Iceland má podle informací na webu v Česku 11 prodejen, z toho osm v Praze.
Pražští hygienici při epidemiologickém šetření lidí, kteří onemocněli virovou hepatitidou typu A, prokázali úzký vztah mezi konzumací těchto jahod a vznikem onemocnění. Nemoc se projevuje dva až sedm týdnů od nákazy. Jde o onemocnění jater.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *