Hřebčín v Kladrubech se připravuje na zvýšený nápor turistů

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem se po loňském zápisu krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní na seznam UNESCO připravuje na zvýšený nápor turistů. Rada světové památky zpracovala plán, jak do budoucna s cenným kulturním statkem nakládat. Zabývá se například péčí o kulturní krajinu, o památky, ale také řeší dopravu a služby pro turisty i odbornou veřejnost.

V návrzích se objevuje zklidnění dopravy na silnici z Kladrub do dvora Františkov, vybudování záchytného parkoviště s dopravou k hřebčínu nebo zřízení parkoviště pro krátkodobé zastavení a vyložení či naložení turistů. „Zlepšit se musí infrastruktura pro turisty od značených stezek až po možnosti občerstvení, vybavení odpočinkových ploch, osazení odpadkových košů nebo třeba stojanů na kola. Podrobně se tím zabývá i nově vypracovaná návštěvnická strategie,“ uvedl v tiskové zprávě hejtmanství předseda rady světové památky a náměstek pardubického hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).
Hřebčín musí být podle něj připraven třeba také na dopady klimatických změn. Bude to znamenat zvýšení přítoku vody do krajiny, přizpůsobení lesního hospodářství novým podmínkám, regeneraci pastviny a stabilizaci vzácných starých stromů a stromořadí.
Bude rovněž potřebné usměrňovat návštěvnický provoz. „Především ho chceme rozprostřít v prostoru i čase. Vznikne nová prohlídková trasa krajinou, návštěvníky budeme směrovat také do parku Mošnice, k Opatovickému kanálu, semínskému akvaduktu a podobně. Propagovat budeme i návštěvu naší pobočky ve Slatiňanech a Muzea českého venkova na zámku Kačina,“ uvedl ředitel Národního hřebčína Jiří Machek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *