Hřebčín Kladruby zakončil jezdeckou sezonu Hubertovou jízdou

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem na Pardubicku, který je od léta zapsaný na seznamu UNESCO, v sobotu zakončil letošní jezdeckou sezónu slavnostní Hubertovou jízdou. Do lesů, luk a polí v okolí hřebčína na ni vyjelo 15 jezdců. Slavnostní nástup na hlavním nádvoří hřebčína sledovaly desítky diváků. Lidé dnes také měli mimořádnou možnost prohlédnout si i stáje hřebčína, protože letošní návštěvnická sezóna skončila 31. října.

Jezdce na Hubertově jízdě, která má symbolizovat někdejší šlechtické hony se smečkou za živou zvěří, doprovázelo více než 60 lidí v osmi kočárech. Kladrubské Hubertovy jízdy na koni poskytnutém hřebčínem se může zájemce jako jezdec zúčastnit za poplatek 2500 korun. „Jezdec však musí předtím prokázat, že dokáže koně ovládat,“ řekla mluvčí hřebčína Veronika Rybáčková.

Jezdci byli rozděleni do tří skupin, přičemž každou vedl takzvaný master. „Jeho pokyny musejí jezdci poslouchat. Nesmějí jej předjet,“ řekla Rybáčková. Akce vyvrcholila na kolbišti, kde se jezdci snažili zmocnit ve vzduchu zavěšeného liščího ohonu.

Hřebčín letos pořádal Hubertovu jízdu již dvakrát, a to pro své zaměstnance. Kladrubský hřebčín měl jízdu 19. října, ve vedlejším hřebčíně ve Slatiňanech se Hubertova jízda konala o pět dní později. Lidé budou moci do kladrubského hřebčína letos ještě zavítat 26. a 27. prosince, kdy hřebčín pořádá akci Zimní království starokladrubských koní.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *