Hradecký kraj vyplatil za škody po vlcích rekordních 2,2 milionu korun

Královéhradecký kraj vyplatil za rok 2019 na náhradách škod po vlcích více než 2,2 milionu korun. V porovnání s předchozími roky je to rekordní částka. Kraj vyplácí odškodné chovatelům vybraných hospodářských zvířat od roku 2016, sdělili zástupci hejtmanství.

Nárůst vyplacené částky souvisí především s lepší informovaností chovatelů a také se zvýšením náhrad. Útoky vlků se drží zhruba na stejné úrovni. Nejvíce hlášených případů bylo z oblasti Adršpašsko-teplických skal, Martínkovic a z východního Trutnovska.
V roce 2017 Královéhradecký kraj vyplatil chovatelům 45 000 korun, o rok později více než 520 000 a loni náhrady škod přesáhly 2,2 milionu korun. „I letos čekáme vysokou částku. Chovatelé jistě uplatní i jednotlivé škody, které dosud brali jako dar přírodě. Zároveň stouply doporučené ceny za náhradu jednotlivých druhů hospodářských zvířat,“ uvedl radní pro životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.
Nejvyšší odškodnění na jednu žádost činilo v roce 2019 téměř 884 000 korun, kdy majitelé stáda přišli po útoku vlka o 41 jehňat. Kraj vyřizuje dalších osm žádostí za více než 153 000 korun.
„Nelze říci, že dochází k více útokům na hospodářská zvířata než v letech předchozích. Loni jsme zaznamenali jen mírný nárůst. Dochází ale k lepšímu proplácení vzniklých škod,“ řekl Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko.
Náhrady škod se loni zvýšily u ovce s mléčnou produkcí na 19 680 korun za kus, telete jalovice na 15 000 korun a býka na 24 000 korun. V případě plemenných zvířat může být částka i vyšší. Na farmové chovy daňků a jelenů se náhrady nevztahují. Kraj usiluje o změnu zákona, tak aby se náhrady vztahovaly i na tato zvířata.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *