Hradec Králové 1324 hektarů lesů od státních Lesů ČR nekoupí

Město Hradec Králové nekoupí od státního podniku Lesy České republiky (LČR) 1324 hektarů lesa na jihovýchodním okraji města. Zapovídá to novela lesního zákona z loňského podzimu, která neumožňuje zcizovat státní lesní majetek. O obchodu v hodnotě stovek milionů korun se jednalo více než rok. Uvedl to ředitel Městských lesů Hradec Králové Milan Zerzán, který jednání o koupi lesů za město vedl.

Stávající lesní majetek by si město koupí státního lesa zvýšilo o třetinu. Městské lesy slouží především jako zázemí pro rekreaci obyvatel Hradce Králové. Ročně je navštíví skoro milion lidí.
„Ministerstvo zemědělství městu sdělilo, že prodej kvůli novele lesního zákona a paragrafu o nezcizitelnosti není v tuto chvíli možný,“ řekl Zerzán. Zcizovat státní lesní majetek lze podle něj jen na základě výjimky ve veřejném zájmu, ale veřejný zájem zatím není nijak definován. Hradec Králové se proto podle Zerzána bude jednáními s úřady a politiky snažit o změnu legislativy nebo o definici veřejného zájmu. „Jde o to, aby prodej lesů byl možný městům a obcím ve veřejném zájmu pro rekreační účely,“ řekl.
Lesy ČR podle mluvčí Evy Jouklové postup průběžně konzultovaly s ministerstvem zemědělství, které je zakladatelem podniku. „Žádost města jsme posoudili v obecné rovině, ale ministerstvu jsme ji ke schválení nepodávali, protože v novele zákona je jasně řečeno, že státní lesní pozemek není možné prodat,“ řekla. Státním Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, celkem jde o 1,19 milionu hektarů.
Městské lesy Hradce Králové jsou historickým majetkem města. Mají rozlohu 3800 hektarů a těsně navazují na jihovýchodní část města. Při rekreaci v nich lidé mohou například asfaltový okruh pro bruslaře a cyklisty, pohádkové stezky, přírodní posilovnu či rytířské hradiště. Ve dvou oborách mohou lidé vidět divoká zvířata. Lesy spravuje městská akciová společnost Městské lesy Hradec Králové.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *