Hasiči ve Starém Bydžově zlikvidovali chov kachen nakažených ptačí chřipkou

Ve Starém Bydžově na Královéhradecku dnes dopoledne hasiči zlikvidovali chov kachen zasažený ptačí chřipkou. Utratili asi 9500 kachen. Na likvidaci se od rána podílelo 50 profesionálních a dobrovolných hasičů. Řekla to mluvčí hasičů Martina Götzová. V celé ČR se letos choroba zatím potvrdila v 32 ohniscích v chovech drůbeže a v 19 případech u volně žijících ptáků.

Ptáci na farmě ve Starém Bydžově byli ve čtyřech halách. Hasiči je z nich vynášeli a usmrcovali v kontejnerech s oxidem uhličitým. Utracená drůbež skončila v asanačních podnicích. „Nyní již zbývá dodělat dezinfekci hal,“ řekla před polednem mluvčí hasičů.
Likvidovaný chov patří firmě Perena. Od poloviny března jde o desátý pozitivně testovaný chov této společnosti. Celkem v jejích chovech zatím bylo vybito asi 84 000 kachen. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je v ČR vybitá již většina rodičovských hejn kachen, budou-li ohniska přibývat, může nastat úplný výpadek produkce jednodenních kachňat v ČR. Situace se podle ní určitě promítne v nedostatku kachen na výkrm v ČR.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *