Francie kvůli ptačí chřipce vybije další stovky tisíc kachen

Kvůli výskytu ptačí chřipky bude potřeba na farmách na jihozápadě Francie vybít další stovky tisíc kachen. Oznámil to francouzský ministr zemědělství Julien Denormandie, podle něhož nyní veterináři kvůli vysoce nakažlivém kmeni viru H5N8 budou svádět "závod s časem". V zasaženém departementu Landes už nechaly úřady od 20. prosince zlikvidovat na 400 000 kusů drůbeže.

„Určitě to čeká stovky tisíc dalších. Musíme postupovat rychleji,“ řekl ministr rozhlasové stanici France Bleu Gascogne.
Virus ptačí chřipky nyní hlásí celkem 119 farem, ještě 1. ledna to bylo 49. Veterinární úřady proto budou postupovat přísněji a okolo každého nového místa výskytu chřipkového viru vybijí všechny chované ptáky v okruhu pěti kilometrů. Chtějí tak zabránit tomu, aby se chřipka rozšířila do sousedních oblastí Béarn a Gers, uvedla agentura AFP.
Kachní farmy na jihozápadě Francie jsou známé produkcí známé lahůdky foie gras, tedy ztučnělých jater.
Vysoce patogenní kmen ptačí chřipky H5N8 je nebezpečný pro ptáky, lidem ale neublíží, protože se na ně nepřenáší. Tento týden výskyt tohoto viru ohlásilo Maďarsko, které nařídilo zlikvidovat 90.000 krůt na velkých drůbežích farmách na severozápadě země. V listopadu se ohniska nákazy ptačí chřipkou objevila například v Británii, Polsku, Dánsku či Nizozemsku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *