Firma z Týna nad Vltavou čeká letos dobrou úrodu máku

Firma Daňhel Agro z Týna nad Vltavou čeká dobrou úrodu máku. Z 320 hektarů sklidí zhruba stejně velký počet tun. Asi u poloviny jeho produkce má díky dlouhodobým smlouvám stabilizovanou cenu 55 korun za kilogram. Letos firma se sto zaměstnanci, která také prodává zemědělské stroje a má obrat kolem 600 milionů korun, překonává loňské výsledky v obchodu i ve výrobě. Uvedl to zakladatel a statutární ředitel společnosti Vlastimil Daňhel.

Firma prodává v jižních a středních Čechách stroje značky John Deere, pro které také zajišťuje servis. Mák pěstuje asi 13 let, 320 tun sklidí do konce srpna. „Letošní rok je máku dost, vypadá to, že bude úroda, protože byla voda. Na velmi lehkých půdách je mák famózní, na těžších půdách už je vidět, že vody je strašně moc a mák se propadává. Nemá hluboký kořenový systém a vadí mu, když je na poli hodně vlhko,“ řekl Daňhel.

Firma začala pěstovat mák, aby měla vyvážený osevní postup a mohla střídat dvouděložnou a jednoděložnou rostlinu. „Abychom neměli padesát procent řepky. Říká se, že řepka by měla přijít na pole každý šestý rok, kvůli chorobám a škůdcům, abychom nemuseli používat tolik chemie. Zkoušeli jsme i slunečnici, kanadskou a ukrajinskou sóju. Nakonec jsme skončili u máku, který nám vyšel nejlíp,“ řekl ředitel.

Rostlinné výrobě se Daňhel Agro věnuje na 2500 hektarech. Vedle máku a řepky pěstuje kukuřici, ječmen a pšenici. Roční produkce zemědělských komodit činí 12,5 tisíce tun. Na sto hektarech chová firma stádo masného skotu s 330 kusy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *