Firma z Rokycanska postaví novou halu pro prasata

Firma Integro z Kladrub na Rokycansku, které koncem ledna uhořelo asi 400 chovných prasnic a 1400 selat, postaví na místě vyhořelé haly nový objekt. Areál, kde je dalších sedm hal, je s Vysokou za Plzní největším vepřínem v Plzeňském kraji. Uvedl to Richard Bílý z krajské veterinární správy, který dohlížel na likvidaci uhynulých kusů, které byly za dva dny odvezené do kafilérie v Mimoni. Informaci potvrdil šéf představenstva Integra Petr Saro.

„Plánujeme to, ale teď se bavíme o různých technologiích, rozhlížíme se a rozhodujeme, co tam postavíme,“ uvedl Saro. Nová hala má vyhovovat novým normám EU. Podle Sara zatím nelze říci, zda ji stihnou vybudovat ještě letos, protože událost stále není uzavřená a firma ještě nemá vyjádření vyšetřovatelů. Není jasná ani příčina požáru, ani výše škody. Hasiči i policie tehdy odhadli škodu na 35 milionů Kč. „Mají tam systém od porodny po odchovnu a prasata přesouvají z haly do haly,“ řekl Bílý. Chovatel musí požádat krajskou veterinární správu o souhlas se stavbou. Kladrubský podnik se trvale rozvíjí. „Jeho současnou výhodou je také to, že prasata vycházejí finančně dobře a prodej vepřového jsou už asi rok výdělečný,“ uvedl Bílý. Cena stoupla po masivním rozšíření afrického moru prasat v Asii, hlavně v Číně.
Chovatel podle Bílého zajistil soukromou firmu s deseti pracovníky a techniku. Likvidaci odhadli veterináři na čtyři dny, ale stihla se za 48 hodin. „Kvůli tomu, jak se zhoršuje nákazová situace v africkém moru prasat, tak jsme dostali za úkol kontrolovat velkochovy nad 10 000 prasat, což jsou u nás v kraji dva,“ řekl Bílý. Veterináři proto už dříve v Kladrubech tři dny trénovali postup v případě nákazy. Na místě si kreslili do plánků místa desinfekce a porážky, aby získali reálnou představu o tom, za jak dlouho dokážou vyprázdnit jednu halu.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *