Firma z Č. Budějovic dostala pokutu čtyři miliony, nebránila kůrovci

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila společnosti H-Agrana pokutu čtyři miliony korun za to, že firma neudělala dostatečná opatření proti šíření kůrovce na Českobudějovicku. Podnik se proti pokutě odvolal, ministerstvo životního prostředí odvolání zamítlo a sankce nabyla koncem května právní moci. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Je to druhá pokuta firmě za stejný problém. Letos bude ČIŽP v jižních Čechách víc kontrolovat, zda vlastníci lesů šíření kůrovce brání.

Od října 2017 do května 2018 firma H-Agrana neasanovala 9732 smrků napadených lýkožroutem smrkovým a lýkožroutem lesklým. V červenci a srpnu 2018 pak dalších 614 smrků. Nezpracovala tak 4355 metrů krychlových kůrovcového dříví. Bylo to v lesích, které vlastní v Červeném Újezdci, Hosíně a Borku u Českých Budějovic.

„Rozsah napadení v této lokalitě nemá v Jihočeském kraji obdoby. Společnost H-Agrana umožnila dokončení vývoje nové generace kalamitních škůdců na napadených stromech. Brouci vylétli a rozšířili se do okolních lesních porostů ve vlastnictví této firmy i v majetku jiných,“ řekl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Českých Budějovicích Vladimír Jiráček. Firma tak podle něj ohrozila další lesy, kde bude nutné napadené stromy pokácet, vzniknou nové holiny a zbylé lesy budou méně odolné vůči dalším rizikům, jako jsou vítr, mráz či teplotní a srážkové extrémy.

H-Agrana již jednu pokutu ve výši 60 000 Kč musela zaplatit loni za to, že včas nezpracovala 426 metrů krychlových kůrovcového dříví. Bylo to ve stejných lesích v katastrech obcí Červený Újezdec a Borek.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *