Firma už odvezla mrtvá prasata po požáru vepřína na Rokycansku

Specializovaná firma odvezla veškerý živočišný odpad po požáru vepřína v Kladrubech na Rokycansku, kde v noci na pondělí uhořelo na 400 chovných prasnic a 1400 selat. Dvanáct plných kontejnerů už je v kafilerii v severočeské Mimoni, bylo to velmi rychlé, řekl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat z Krajské veterinární správy v Plzni Richard Bílý.

Kontejnery s uhořelými zvířaty se začaly plnit a odvážet v úterý odpoledne. Každý měl kapacitu sedm až osm tun. Ke spálení je odvážela firma Asavet z Biřkova na Klatovsku, zpracovatel odpadů živočišného původu. „Spolupráce s chovatelem i (asanační) firmou byla perfektní, součinnost s námi byla maximální. Splnili si svoje povinnosti a nechali si poradit a proběhlo to tak, jak mělo,“ řekl Bílý.
Pracovníci s ochrannými pomůckami vyklidili z místa i nebezpečný odpad, hlavně eternit s azbestem ze střechy vyhořelé stáje. „Dělala to současně stejná firma, která má povolení také na likvidaci nebezpečného odpadu. Měli tam dost lidí, kteří byli poučeni a i vybaveni, sbírali i malé kousíčky,“ uvedl veterinář.
Firma Integro a. s. Kladruby, která patří do pražské skupiny Tekro, chce podle Bílého na vyčištěném místě postavit novou halu. V kladrubském areálu je dalších sedm hal se zhruba 10 000 prasaty v chovu. Integro je jedním z největších chovatelů prasat na západě Čech. Podle mluvčího krajských hasičů Petra Poncara hasiči zachránili okolní budovy v hodnotě přes 70 milionů korun. V Plzeňském kraji veterináři podle Bílého nikdy podobnou událost neřešili.
Místo požáru, kde od nedělních 23 hod. do pondělního odpoledne zasahovalo 11 jednotek, hasiči předali majiteli v pondělí vpodvečer. Kromě krajských hasičů a policie tam byli vyšetřovatelé Technického ústavu požární ochrany a Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Hasiči i policie odhadli škodu zhruba na 35 milionů Kč. Kvůli události zřídila rokycanská radnice krizový štáb, který pomáhal řešit následky.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *