Farmy.cz: Ceny půdy stagnovaly v pololetí na 24 Kč/m2

Ceny zemědělské půdy letos v prvním pololetí stagnovaly na zhruba 24 korunách za metr čtvereční, obdobný vývoj lze očekávat i ve druhém pololetí. Dnes to v tiskové zprávě uvedla realitní a poradenská společnost Farmy.cz, která se specializuje na prodej farem a zemědělských nemovitostí.

V prvních dvou letošních čtvrtletích došlo podle firmy v cenách půdy pouze k nevýznamným změnám do procenta hodnoty. „Již šesté čtvrtletí od počátku roku 2018 tak setrvává průměrná tržní cena zemědělské půdy na obdobné úrovni,“ informovala firma.

Loni byl růst průměrné tržní ceny zemědělské půdy nejpomalejší za posledních 14 let. Cena stoupla meziročně o 2,4 procenta na 24,1 koruny za metr čtvereční. V předchozích několika letech ceny rostly každý rok o více než desetinu, uvedla dříve firma.

Podle Jiřího Jaklína z konkurenční společnosti Agro 21 se cena stále pohybuje mezi 20 a 25 korunami s lokálními výjimkami. „Už to spíše závisí na tom, jestli nějaký zemědělec kupuje, nebo ne,“ řekl Jaklín.

Ceny zemědělské půdy v posledních 14 letech každoročně rostly. Mezi lety 2014 a 2017 meziroční nárůst neklesl pod deset procent, v roce 2016 dokonce překonal 25 procent. V roce 2017 činil růst průměrné tržní ceny 15,2 procenta, takže loňský vývoj představoval výrazný propad růstu. Podle Farmy.cz třeba na jižní Moravě ceny půdy negativně ovlivnily loňské problémy s dlouhotrvajícím suchem.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *