Farmářské trhy začnou v Liberci příští týden

Farmářské trhy začnou v Liberci příští týden. U obchodního centra Forum se tržnice otevře ve středu, v horním centru u radnice budou poprvé ve čtvrtek. Tržiště byla v rámci opatření proti šíření koronaviru zavřená vládním nařízením od poloviny března, fungovat mohou od příštího týdne. To, že se nemohla otevřít dříve, považuje organizátor městské tržnice u radnice Ondřej Červinka za nesmyslné opatření.

„Když si nakoupíte jídlo v samoobsluze, tak je to podle mě daleko nebezpečnější než pod širým nebem,“ řekl Červinka. Vláda tím podle něj dostala řadu živnostníků, kteří své zboží prodávají na trzích, do existenčních problémů. „Je třeba si uvědomit, že někteří jsou bez příjmů ne od března, ale už od loňského října. U spousty lidí je to tak, že si v průběhu roku našetří na to, aby přežili zimní měsíce a zaplatili daně, a pak v březnu začínají vydělávat,“ řekl.
Zájem mezi prodejci je podle něj značný, přihlášených jich má na čtvrteční otevření tržnice zatím 20. Prodávat se bude zelenina a ovoce, maso, uzeniny, živé ryby, mléko, marmelády, sirupy, pečivo či med.
„Nebude to tak útulné, jak to bývá, mezery mezi stánky způsobí, že to bude roztažené na větší prostor, ale věřím, že se tomu nějak přizpůsobíme,“ uvedl Červinka. Mezi pravidla patří například dvoumetrové odstupy mezi stánky, každý stánek bude mít omyvatelný pult s dezinfekcí, která bude k dispozici i zákazníkům. Dvoumetrové odstupy by měli mít i zákazníci. „Budeme se snažit, aby udržovali odstupy. Do jaké míry se to bude dařit, ukáže až proces samotný,“ uvedl Červinka s poukazem na to, že se to nedaří ani v kamenných obchodech.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *