Farmáři na Hané se po suchém jaru a bouřkách obávají o úrodu

Nižších výnosů i horší kvality obilí a řepky se po suchém jaru a nedávné prudké bouřce s krupobitím obávají farmáři v Olomouckém kraji, kde kombajny tento týden sklidily první desítky hektarů polí. Poškozené jsou lány s obilím zejména na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku.

„Porosty jsou po bouřce hodně polehlé. Bude problém obilí sklidit a problém bude také s jeho kvalitou. Pokud do toho bude navíc pršet, tak to bude ještě horší,“ řekl předseda prostějovské agrární komory Zdeněk Vykydal. Na Prostějovsku je po bouřce poškozena zhruba polovina polí. „Můj osobní odhad je kolem 50 až 60 procent,“ podotkl Vykydal. Ztráty podle něj budou mít farmáři kvůli bouřce také u řepky. Podle farmářů jsou žně na Hané na samém začátku a zatím je předčasné odhadovat výnosy a škody. Předseda přerovské agrární komory Josef Hlavinka řekl, že polím s obilím už na jaře uškodilo suché a teplé počasí a další škody napáchaly bouřky. „Porosty vypadají pomlácené. Ztráty budou jak do kvality, tak i do množství,“ řekl Hlavinka.
Nejrozšířenějšími obilovinami v Olomouckém kraji jsou ozimá pšenice a jarní ječmen. Loni sklizeň obilovin v Olomouckém kraji kvůli nepříznivému počasí meziročně klesla o 8,5 procenta na 520 700 tun. Hektarový výnos obilovin byl v kraji nejnižší za uplynulých šest let. Naopak řepky zemědělci v kraji sklidili více než v roce 2017.
Nižší sklizeň obilovin zapříčinil slabší hektarový výnos, který meziročně klesl z 5,91 tuny na 5,34 tuny. „Ačkoliv byla jeho hodnota nejnižší za uplynulých šest let, v mezikrajském pohledu byla po Praze druhá nejvyšší,“ uvedl Jiří Frelich z olomoucké pobočky ČSÚ.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *