Farma roku z Křenovic chová masný skot, pomáhá i postiženým

Bourárnu s prodejem masa nově provozuje jihočeská rodinná farma Placandů, která chová masný skot. Hospodářství, jež loni v prosinci vyhrálo 18. ročník soutěže Farma roku, by chtělo i svá jatka, nově se taky víc zaměřuje na inseminaci. Hospodaří na 203 hektarech, chová také prasata a ovce. Placandovi spolupracují s organizací Arpida, která pečuje o lidi s postižením, a podílí se na programu ochrany čejky chocholaté. Třem dospělým pomáhají dvě děti.

Usedlost v Křenovicích pochází ze 16. století, později patřila Schwarzenbergům. Pradědeček dnešního hospodáře Jakuba Placandy koupil statek v roce 1922, komunisté ho v roce 1953 zkonfiskovali, rodina ho získala zpět v restitucích v roce 1991. Tehdy začali s chovem prasat. „Všechno bylo zdevastované, stroje také,“ řekl k začátkům Vladimír Placanda, vyučený opravář zemědělských strojů, který hospodaření rozjel.
V roce 2000 odešel z firmy Placandův partner a zapojil se naplno syn Jakub. Cena vepřového klesala, tak se rozhodli pro hovězí plemeno masný simentál. „Strakaté krávy do této krajiny patří a plemenařina nás baví,“ řekl Jakub Placanda, který na farmě pracuje s manželkou Lenkou.
Základní stádo získali v roce 2003 z Kašperských Hor. Dnes ho tvoří 34 matek a plemenný býk. Ročně odchovají přes 30 telat a osm býků plemenných do stád, zbytek vykrmí do porážkových hmotností. Dříve využívali i umělé oplodnění za pomoci mražených embryí, dnes je díky tomu skoro celé stádo čistokrevné. „Zaměřujeme se ale hodně na inseminace. Pro kupce, kteří si k nám jezdí pro plemenné býky a vrací se, potřebujeme, aby to nebylo příbuzné,“ řekla Placandová, jež má také vztah k zemědělství v rodině.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *