Extrémní sucho letos zasáhlo i Německo a velkou část Polska

Extrémní sucho, kterým trpí v letošním roce severozápadní Čechy, zasáhlo v širším středoevropském regionu i severovýchod Německa a také velkou část Polska. Výnosy plodin stejně jako v Česku částečně zachránil studený a deštivý květen. Pro české zemědělce, kteří jsou postiženi suchem letos opakovaně, je situace vážná, pokud se nepodaří doplnit zásoby píce, protože existuje omezená možnost, odkud krmivo dovézt. Pro mnohé může být situace kritická, řekl Miroslav Trnka z vědeckého týmu InterSucho.

Situace v Braniborsku a Polsku je stejná jako v severozápadních Čechách. „Sucho zasáhlo tyto regiony loni na podzim, letos v dubnu a v červnu. Podle družicových snímků, u jejichž vyhodnocování jsme opatrní, to vypadá, že kondice porostů je lepší, než byla loni touhle dobou, ale skutečná situace na polích je spíš horší, než ukazovaly naše první odhady. Sklizňová data spíše potvrzují první a pesimističtější odhady z dubna,“ řekl Trnka.

Mapa, na níž je barevně zachycena nasycenost půdy do jednoho metru, ukazuje velké sucho ještě v severní Itálii, podle Trnky je to však v této oblasti v červenci normální. „Naopak více vody, než je v tuto dobu obvyklé, je na Balkáně a sucho je pouze na rumunském pobřeží Černého moře. Díky našim zpravodajům víme, že je doprovází i dopady na zemědělské plodiny,“ řekl Trnka. Vody mají dostatek v jižnější části Rakouska, na západní Ukrajině i Bělorusku. O něco lépe než Česko jsou na tom i Slováci. Extrémní sucho je jen v Žilinském kraji, naopak v nejúrodnější jihozápadní části Slovenska sucho není vůbec či jen počínající. „Nicméně naši respondenti hlásí škody hlavně kvůli dubnovému suchu i odtud,“ uvedl Trnka.

Vzhledem k dlouhodobé předpovědi se nedá očekávat, že by se podmínky ve střední Evropě do konce léta měly zlepšit, ač jde o předpovědi dlouhodobé s relativně nižší spolehlivostí.

Podle Trnky je nyní na suchu výjimečné i to, že se překrývá zemědělské a hydrologické sucho, což znamená sucho v půdě a nedostatek podzemních vod.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *