Evropská investiční banka půjčila ministerstvu miliardy na vodní stavby

Ministerstvo zemědělství získalo od Evropské investiční banky (EIB) úvěr osm miliard korun na zkvalitnění hospodaření s vodou. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Dušan Ondrejička z tiskového odboru EIB. Peníze ministerstvo použije na financování vodních staveb například k zadržování srážkové vody nebo na protipovodňová opatření.

Projekt má zajistit ochranu proti záplavám pro 47 tisíc obyvatel a až 24 tisíc lidí získá lepší přístup k pitné vodě. Vedle toho bude zajištěno odvádění a čištění odpadních vod pro dalších 39 tisíc obyvatel a budou navýšeny kapacity pro zadržování srážkových vod o dva miliony metrů krychlových, uvedl Ondrejička k projektu, na který banka půjčila Česku peníze.

Podle Ondřejička je to šestý úvěr, který ministerstvo získalo od EIB od roku 1999, celkový objem tak dosáhl 1,3 miliardy eur (zhruba 34,6 miliardy korun). Peníze jsou určeny na ochranu klimatu.

Vláda s možností půjčit si od EIB souhlasila na konci března. Podle tehdejšího vyjádření ministra zemědělství Miroslava Tomana bude půjčka použita ke spolufinancování výdajů státního rozpočtu na realizaci programů vodního hospodářství v letech 2020 až 2025.  V jednotlivých dotačních programech plánuje ministerstvo podporovat opravy a výstavbu rybníků, aby se v krajině zadržovalo větší množství vody, nebo zvyšovat podíl domácností napojených na kanalizaci s čistírnou odpadních vod.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *