Europoslanci schválili rozpočet Evropské unie pro příští rok

Poslanci Evropského parlamentu schválili rozpočet Evropské unie na rok 2020, jehož podobu už v pondělí odsouhlasili zástupci členských států. Rozpočet operuje s částkou 168,7 miliardy eur (4,3 bilionu Kč) ve smluvní závazcích a 153,6 miliardy eur (3,9 bilionu Kč) pro skutečně provedené platby.

V závazcích to představuje nárůst o 1,5 procenta a v platbách o 3,4 procenta proti letošnímu roku. Poslanci původně chtěli ještě vyšší nárůst s odůvodněním, že příští rok finišuje řada programů končícího víceletého rozpočtového období 2014 až 2020.
Ve vyjednaném kompromisu prosadil parlament některé své priority a členské země nakonec připustily zvýšení objemu rozpočtu o několik miliard eur nad svou představu.
„K původnímu návrhu Evropské komise se nám povedlo přidat 850 milionů eur na priority europarlamentu,“ komentovala schválenou podobu rozpočtu jeho hlavní zpravodajka Monika Hohlmeierová z frakce evropských lidovců. Mezi klíčové oblasti, kde byly výdaje zvýšeny, se podle ní řadí klimatická politika, výzkum a inovace a také studijní program Erasmus.
Pro rozpočet dnes hlasovalo 543 poslanců, proti jich bylo 136. Poté jej podepsal předseda EP David Sassoli, čímž byl rozpočet definitivně přijat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *