Ekologové se přou s MZe, jestli novela zvýší počty zvěře

Novela mysliveckého zákona podle ekologů zvýší počty přemnožené spárkaté zvěře a poškodí krajinu. Stát totiž novelou částečně odstraňuje odpovědnost myslivců, kteří už nebudou muset zajistit, aby les nebyl poškozený zvěří příliš. Na tiskové konferenci to uvedli zástupci ekologických organizací. Podle ministerstva zemědělství, které novelu předložilo do meziresortního připomínkového řízení, je cílem změn naopak snížení počtu zvířat a také zjednodušení byrokracie.

Ekologům vadí, že ministerstvo v novele vypouští povinnost, kterou do zákona zanesli zákonodárci loni na podzim. „Ministerstvo zemědělství novelou mysliveckého zákona odstraňuje nejen povinnost ‚zajišťovat v honitbě chov zvěře tak, aby nedocházelo k nadměrnému poškozování lesních ekosystémů zvěří‘, ale ruší i posuzování míry poškození lesů nezávislým odborným subjektem, povolaným státní správou,“ uvedli ekologové.
V praxi to podle nich povede k dalšímu nárůstu počtu už nyní přemnožených srnek a jelenů sika, kteří ožírají mladé listnaté stromy nebo jedle vysazované mimo jiné v místech zničených kůrovcovou kalamitou. Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí Duha takto zvířata ročně způsobí škody za miliardy korun, protože poškozené mladé stromky nepřežijí. „Obnova pestrých lesů se ministerskou novelou stane nesplnitelným snem,“ uvedli ekologové.
Ministerstvo oponuje, že reálný stav lesa by zjišťovali pracovníci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů kontinuálně. „Pokud bude někde les zvěří nadměrně poškozený, nařídí orgán státní správy myslivosti zvýšení lovu. Tento postup by reagoval pružněji a také ekonomičtěji než poslanecký návrh, podle kterého by plán lovu musely zajistit a financovat obce s rozšířenou působností,“ napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. Stát by vycházel z posudku pro jednotlivé honitby jednou za pět let, honiteb je v Česku 5800. Podle Bláhy ale zákon ústav k takové činnosti nezmocňuje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *