Ekologického oskara letos získal Hostětín ze Zlínského kraje

Ekologického oskara letos získala obec Hostětín ze Zlínského kraje. Porota ocenila to, že dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj s co největší šetrností k životnímu prostředí. Obec aktivně využívá místních zdrojů a obnovitelných energetických surovin. Výsledky soutěže Energy Globe ČR v České televizi oznámili její organizátoři.

Do letošního ročníku ekologické soutěže se přihlásilo 302 projektů, meziročně o 29 více. Soutěžilo se v šesti kategoriích – Obec, Firma, Produkt, Vzdělávání, Stavba a Čistý vzduch. O absolutním vítězi i vítězích jednotlivých kategorií rozhodovala v on-line hlasování veřejnost. Hostětín získal ocenění v kategorii Obec. Podle organizátorů zde už řadu let úspěšně funguje mnoho ekologických projektů. Obec využívá šetrné veřejné osvětlení s moderními lampami, které omezují produkci škodlivého světelného smogu. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny na střeše moštárny a několika rodinných domech. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku a o čištění odpadních vod se stará kořenová čistička.

„Udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem pro stále více lidí. Klimatická změna má setrvačnost. To, co změníme teď, se projeví až zhruba za dvacet let. Proto vítám jakékoli chytré ekologické projekty a inovace, s nimiž můžeme začít ihned. Protože i malé projekty nebo jednotlivci mohou dokázat velké věci,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v ČR, která soutěž organizuje.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *