Dvě firmy Agrofertu zažalovaly Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli dotacím

Společnosti Primagra a Mlékárna Hlinsko z holdingu Agrofert podaly žalobu na ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli zamítnutí jejich žádostí o dotace Evropské unie. Informoval o tom dnes server iRozhlas.cz. Agrofert nemůže evropské dotace čerpat kvůli výsledkům auditu Evropské komise, podle kterého je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding i poté, co jej vložil do svěřenských fondů. S tím ale koncern nesouhlasí.

Podle serveru úředníci Ministerstva průmyslu a obchodu, které rozděluje peníze z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, zamítli firmám Primagra a Mlékárna Hlinsko žádosti o dotace letos na jaře a v létě. Poté Primagra 21. června podala k Městskému soudu žalobu a Mlékárna Hlinsko o dva měsíce později. Podání žalob potvrdil serveru mluvčí soudu Adam Wenig.

MPO se ke sporu s firmami Agrofertu nechtělo vyjádřit. Mluvčí Marek Vošáhlík pouze uvedl, že neukončené řízení není vhodné komentovat. Obdobně se vyjádřila i mluvčí Agrofertu Adéla Čabayová.

Server uvedl, že zákaz poskytování dotací firmám z Agrofertu je sice daný výsledky evropského auditu ke střetu zájmů, nicméně žádost o dotaci pro Primagru i Mlékárnu Hlinsko nebyla oficiálně zamítnutá kvůli porušování zákona o střetu zájmů. V rozhodnutích se podle něj jako důvod zamítnutí uvádí neexistující zdroj financování. Obě společnosti se kvůli zamítnutým žádostem o dotace už dříve obrátily na Soudní dvůr Evropské unie.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *