Dvacáté ohnisko ptačí chřipky je na Jičínsku

Letošní dvacáté ohnisko ptačí chřipky je v malochovu drůbeže v obci Vysoké Veselí na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Chovatel nahlásil úhyn všech tří svých slepic. Přestože jde pouze o několik zvířat, musí veterináři vypsat mimořádná veterinární opatření, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

„Vyšetření v Národní referenční laboratoři pro ptačí chřipku ve Státním veterinárním ústavu Praha následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N8. Stejně jako v předchozích případech bude okolo nového ohniska vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl mluvčí.
Hasiči na farmě společnosti Perena ve Vápně ve čtvrtek ukončili likvidaci chovu 2800 kachen nakažených ptačí chřipkou. Nákaza ptačí chřipkou H5N8 byla zjištěna v pěti chovech společnosti Perena. Od pondělí do středy museli hasiči v Dobřenicích, Novém Bydžově – Zábědově a Chudonicích na Královéhradecku utratit asi 50 000 kachen. Rovněž zajišťovali postupnou dezinfekci všech 18 hal.
Kromě chovu ve Vápně byl dnes stejným způsobem zlikvidován další chov firmy Perena ve Vinici na Nymbursku. Tam hasiči utratili asi 2900 kachen a zničili zhruba 3800 vajec. Podle chovatelů můžou přijít výpadky na trhu s českými kachnami, nemuselo by jich být dost na letošní svátek svatého Martina či na Vánoce, kdy si je lidé často kupují místo dražších a nedostatkových hus.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *