Drůbežárna Kosičky na Hradecku po ptačí chřipce obnovila chov

Podnik na výrobu vajec v Kosičkách na Královéhradecku dnes obnovil chov slepic, který na konci března zasáhla ptačí chřipka. Od časného rána pracovníci drůbežárny začali do vydezinfikované haly navážet první z téměř 61 tisíc kuřic, které zatím byly v odchovně v nedalekých Mlékosrbech. "Naskladnění haly kuřicemi bychom chtěli stihnout do nedělního večera," řekl v sobotu ředitel podniku Aleš Pozdílek. S plnou obnovou chovu farma, která patří k významným drůbežářským podnikům v Královéhradeckém kraji, počítá na podzim.

Na farmě bylo v prvních třech dubnových dnech utraceno všech 170 000 slepic. Ačkoli byla nákaza zjištěna v jedné hale u zhruba 62 700 mladých slepic, které ještě nesnášely vejce, musely být utraceny i nosnice, u nichž se nemoc neprokázala. Byla to největší likvidace drůbeže v jednom chovu při letošním výskytu ptačí chřipky v ČR.

„Na navážení kuřic se podílí asi 45 lidí. Kuřice z Mlékosrb převážíme dvěma auty, každé by se mělo otočit asi patnáctkrát,“ uvedl Pozdílek. Kuřice by měly zaplnit jednu ze šesti hal farmy. Je jim 25 týdnů a už snášejí vejce. Podnik dnes dopoledne také v Kosičkách otevřel podnikovou prodejnu vajec.

Ve druhé polovině května přijdou do odchovny v Mlékosrbech jednodenní kuřata. Až vyrostou do kuřic, tak je drůbežáři opět převezou do Kosiček, což by mělo být v první polovině září. Celkem by mělo jít zhruba o 100 000 ptáků, čímž by se drůbežárna dostala přibližně na stav před nákazou.

Po vybití slepic podnik udělal na farmě očistu a několikanásobnou dezinfekci všech prostor a nechal spálit i krmivo ze sil. Následné kontrolní stěry na přítomnost nákazy byly negativní a farma byla od 28. dubna připravena přijmout kuřice. Musela však ještě dodržet následnou karanténu danou vyhláškou.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *