Dobrovolníci a pracovníci Správy KRNAP sebrali v Krkonoších asi tři tuny odpadu

Zhruba tři sta pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníků při úklidové akci Čisté Krkonoše v pátek a v sobotu sebrali podél turistických cest asi tři tuny odpadu. Dnes dopoledne navzdory chladnému a deštivému počasí vyrazila také třicítka dobrovolníků do okolí Pece pod Sněžkou, řekli zástupci Správy KRNAP. Akce se koná dvakrát do roka, další bude na podzim po skončení letní sezony.

„V okolí Pece se za oba dva dny podařilo sebrat téměř 400 kilogramů odpadu. Převažovaly igelitové sáčky, PET lahve, plechovky od piva, limonád, papírové kapesníky a novinkou jsou roušky a respirátory. Těch bylo opravdu hodně,“ řekl Ondřej Moštěk ze Správy KRNAP.

Sběrači vyrazili na trasy, které vytipovali strážci národního parku. Ve východních Krkonoších dobrovolníci čistili hory v oblasti Černého dolu, v okolí Pece pod Sněžkou, Albeřic nebo Stezky korunami stromů u Janských Lázní. Akce byla v celých Krkonoších. Podél turistických cest na řadě míst hor se tak objevily černé plastové pytle plné odpadků, které strážci o víkendu svezou z hor dolů na skládky. „Cílem akce bylo vysbírat pohozené odpadky, které se objevily po zimní sezóně,“ řekl Jiří Cupák, který má ve Správě KRNAP na starosti organizování dobrovolnických aktivit.

Podle zástupců národního parku se odpadky v přírodě rozkládají velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá v horských podmínkách až dva měsíce, obyčejný ohryzek 16 dní, igelitová taška 25 let, PET lahev sto let a skleněná láhev tisíce let nebo možná nikdy, uvedli zástupci Správy KRNAP.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *