Do genové banky na Špicberkách přispěla i ČR 95 vzorky semen

Mezi desetitisíci novými vzorky, které byly v úterý uloženy do největší světové banky rostlinných semen na arktických Špicberkách, bylo i 95 vzorků z České republiky. Informovalo o tom české ministerstvo zemědělství

Obří podzemní sklad na norském souostroví Špicberky může celkem pojmout zhruba 4,5 milionu vzorků a v současné době jich je tam už kolem milionu. V úložišti jsou semena udržována při stále teplotě minus 18 stupňů Celsia. Skladovací komory se nacházejí více než 100 metrů hluboko uvnitř hory, pod vrstvami skály o tloušťce 40 až 60 metrů. Jsou přitom 130 metrů nad úrovní moře.
Podle českého ministerstva zemědělství je nyní v tomto globálním úložišti 1263 jedinečných druhů a odrůd zemědělských plodin z českého Národního programu rostlin. Mezi vzorky, které tam přibyly v úterý, jsou podle mluvčího Vojtěcha Bílého "další původní české odrůdy (například jarní ječmeny Dragerův žlutý a bílý), krajové odrůdy (například hrách Orávka) a plané druhy blízce příbuzné kulturním plodinám (mnohoštět vejčitý)".
Banka, která byla otevřena v roce 2008, má uchovat semena pro budoucnost i v případě světové katastrofy, jako je jaderná válka či náraz meteoritu, jež by jinak zničila veškeré pozemské zdroje potravin. Špicberky leží přibližně 1000 kilometrů od severního pólu, proto také byly pro realizaci tohoto projektu vybrány – souostroví díky své odlehlosti skýtá potřebné dlouhodobé stabilní prostředí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down