Do akce Ukliďme Česko se zapojilo až padesát tisíc lidí

Akce Ukliďme Česko, která se konala o víkendu 27. a 28. března, se zúčastnilo odhadem 40 až 50 tisíc dobrovolníků. Organizaci akce letos ovlivnila opatření proti šíření covidu-19. Neuklízelo se proto hromadně, ale individuálně. Jednotlivci nebo rodiny vyčistili nepořádek na zhruba tisíci místech v republice, sdělil Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko. Ten je spolu s Českým svazem ochránců přírody organizátorem akce.

„Úklidy probíhaly tentokrát bezkontaktně a organizátoři místních akcí se s dobrovolníky nepotkávali. Ti (dobrovolníci) využili takzvaných pytlomatů, u kterých si vyzvedávali pytle na odpad a poté vyráželi uklízet individuálně či v rodinném kruhu,“ uvedl za organizátory úklidové kampaně Miroslav Kubásek. Podle Janouška budou pytle na odpadky na mnohých místech k dispozici do Velikonoc a úklid tak může pokračovat.

V pytlech na odpadky, kterých se rozdalo 45 tisíc, se podle Janouška jako obvykle objevily plastové sáčky, obaly od svačin a nápojů a další odpad. Letošní novinkou mezi sesbíraným nepořádkem z ulic i volné přírody byly použité roušky a jednorázové rukavice. V Lednici na Břeclavsku zase při úklidu našli i části bagru a koberec.

Dobrovolnické úklidy v Česku pořádá spolek Ukliďme Česko od roku 2014. Od roku 2016 se na organizaci akce Ukliďme Česko podílí i Český svaz ochránců přírody.*

Komentáře ke článku 1

  • Valounek

    Je to hrozné, kolik odpadu jsou lidi schopní vyhodit. Člověk by fakt brečel. Jen těch pneumatik, co člověk vidí po lesích. Nedávno jsem našel v lese vzdušník z kompresoru. Škoda, že jsem si koupil nový z https://www.kompresory-filtry-servis.cz/ protože by se mi hodil jako náhradní díl do starého, co jsem měl a měl právě prasklou nádrž. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *