Další ohnisko ptačí chřipky objevili veterináři v pátek na Berounsku

Veterináři potvrdili 33. letošní ohnisko ptačí chřipky, je v malochovu v obci Hodyně na Berounsku. Původně v něm bylo 58 kusů drůbeže, 40 slepic a 18 kachen domácích. Chovatel ohlásil úhyn deseti slepic, kohouta a kachny. Sdělil to v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Zbývající drůbež veterináři utratí.

„Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl mluvčí.

V ČR by neměl být kvůli chřipce problém s produkcí vajec, přestože bylo vybito již přes 170 tisíc nosnic. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je v ČR ale vybitá již většina rodičovských hejn kachen, budou-li ohniska přibývat, může nastat úplný výpadek produkce jednodenních kachňat v ČR. Situace se podle ní promítne v nedostatku kachen na výkrm v ČR. Nutné je podle ní vyšetřit, jak se mohla choroba šířit u hlavního producenta kachen, firmy Perena, a následně zamezit rozšiřování.

„Nezbývá nám než opakovaně apelovat na všechny chovatele drůbeže o dodržování biologické bezpečnosti v chovech drůbeže a zamezení kontaktu drůbeže s volně žijícím ptactvem,“ dodala již dříve Dlouhá.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *