Cukrovar Vrbátky loni snížil ztrátu a zvýšil tržby

Cukrovar Vrbátky loni snížil ztrátu na 11,3 milionu korun z 26,7 milionu v roce 2018. Tržby Cukrovaru Vrbátky loni vzrostly meziročně o devět procent z 498 milionů korun na 542,3 milionu korun. Uvádí to výroční zpráva Cukrovaru Vrbátky.

„Rok 2019 musíme v historii cukrovaru zařadit mezi ty špatné, přímo jedny z nehorších,“ uvedl předseda představenstva Cukrovaru Vrbátky Zdeněk Kovařík. Loňské hospodaření podle něj nepříznivě ovlivnila špatná úroda cukrové řepy, kterou způsobilo sucho, a navíc pokračoval výrazný propad cen cukru.
„Světové ceny cukru byly po celý rok pod úrovní 300 dolarů za tunu a ty evropské jen těsně nad 300 eury za tunu, přičemž minimální cena cukru vypočtená Evropskou komisí by měla činit 404,4 eura za tunu,“ upozornil Kovařík.
Cukrovar loni zpracoval 247 000 tun cukrovky a vyrobil téměř 31 000 tun cukru. V roce 2018 jeho produkce obnášela 40 045 tun cukru. „Nízká denní produkce cukru při vysokých přímých nákladech zejména na energie znamenala výrazné zhoršení ekonomické efektivnosti cukrovaru,“ upozornil Kovařík. Hospodaření podle něj zatížily i rostoucí ceny hnědého uhlí a náklady na emisní povolenky.
Cukrovar Vrbátky vlastní několik fyzických osob. V Olomouckém kraji nyní zpracovávají cukrovou řepu ještě závod v Prosenicích na Přerovsku a Litovelská cukrovarna v Litovli na Olomoucku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *