ČSÚ: Výroba masa stoupla, počty kachen klesly téměř o čtvrtinu

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce se zvýšila produkce u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta, a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl dnes Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

„Situace v produkci masa byla v 1. čtvrtletí relativně příznivá. Rostla výroba drůbežího a vepřového masa. Hovězího se vyrobilo meziročně méně. Kvůli ptačí chřipce však výrazně poklesly stavy drůbeže, zejména kachen. Dále pokračoval strmý pokles cen jatečných prasat,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

V ohniscích chřipky se letos utratilo zhruba čtvrt milionu kusů drůbeže, z toho kolem 90 tisíc kachen. Letos tak bylo utraceno více ptáků než při v letech 2007 a 2017, kdy nemoc ČR také výrazně zasáhla. ČSÚ uvedl, že počty kachen meziročně klesly o 23,9 procenta. Celkem byly počty drůbeže ke konci čtvrtletí meziročně nižší o 1,8 procenta, bylo jich tak 23,8 milionu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *