ČSÚ: Sklizeň obilovin i řepky bude letos nižší než loni

Sklizeň základních obilovin letos podle prvních odhadů proti loňskému roku klesne o 3,3 procenta na 6,784 milionu tun. Jejich hektarový výnos má být nižší o dvě procenta. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,135 milionu tun, meziročně o 1,9 procenta méně. Vyplývá to z prvních odhadů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

„Zejména menší zemědělci jsou ve svých odhadech hektarových výnosů zatím opatrní, což může souviset s nedostatkem srážek z počátku jara či obavami z poškození porostů vlivem dalšího průběhu počasí,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka lze kvůli podprůměrné úrodě obilovin očekávat zdražení pekárenských výrobků. „Výkupní ceny většiny zemědělských plodin se budou držet na vysokých úrovních,“ uvedl. Podle něj by lidé měli i nadále počítat také s vysokými cenami ovoce a zeleniny.

Nejpěstovanější plodinou na českých polích je letos pšenice ozimá, která zabírá třetinu z celkové osevní plochy. Statistici ale očekávají, že její sklizeň letos klesne o téměř šest procent na 4,445 milionu tun. Důvodem je snížení osevní plochy o zhruba pět procent a také nižší hektarový výnos. Pšenice jarní se podle odhadů sklidí 103.000 tun, o 7,3 procenta více než loni. Úroda ječmene jarního vzroste mírně na 1,081 tun, ječmene ozimého by naopak mělo být sklizeno asi 625.000 tun, tedy o tři o procenta meziročně méně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *