ČR hrozí vracení dotací pro Agrofert, Babiš nálezy auditu odmítá

Česku hrozí, že by mohlo do rozpočtu EU vracet 451,17 milionu korun dotací, které čerpal holding Agrofert. Vyplývá to z návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš po celé své vládní působení ve střetu zájmů a má vliv na firmu i na použití unijních peněz. Sedmdesátistránkový dokument v angličtině zveřejnila některá média. Šéf kabinetu označil materiál za "vysoce nestandardní" a předložené argumenty kritizoval, ČR podle něj pošle do Bruselu odmítavé stanovisko.

Babiš zasedá v českých vládách od roku 2014. V únoru 2017 vložil své firmy do dvou svěřenských fondů kvůli tomu, že začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš. Do té doby zákon členům kabinetu přístup k evropským fondům neomezoval, nesměli ale chod svých firem ovlivňovat. I když podle předběžné auditní zprávy Babiš český zákon o střetu zájmů porušoval po celou dobu svého vládního působení, komise navrhuje vrátit jen dotace přidělené Agrofertu po novele, tedy po únoru 2017.

Babiš odmítá, že by zákon porušoval. Uvedl, že postupoval podle české legislativy. Řekl, že koncem loňského roku Evropská komise poukazovala na střet zájmů podle unijní vyhlášky, nyní podle českého zákona. „Podle informací, které mám, ti lidé, kteří tomu rozumějí, jsou přesvědčeni, že tu část o střetu zájmů museli psát Češi. Jsou tam stejné názory, jako mají piráti a zkorumpovaná Transparency (International). Takže vysoce nestandardní audit,“ řekl předseda vlády. Dodal, že právníci českých institucí mají jiný názor než unijní právníci a že ČR závěry komise odmítne.

Podle zprávy se auditoři zaměřili na dotace pro Agrofert před únorem 2017 i po něm. Sledovali 36 z 98 dotačních projektů od roku 2011 do loňska z Evropského sociálního fondu (ESF), Evropského regionálního a rozvojového fondu (ERDF) a Kohezního fondu. Firmy holdingu z EU získaly 1,3 miliardy korun. Vracení se tedy kvůli velké chybovosti týká víc než čtvrtiny vyplacených peněz, uvádí auditní zpráva.

Podle agenturních zdrojů by do konce června měla dorazit ještě zpráva o zemědělských dotacích. Pokud by i tento dokument navrhoval vracení peněz, mohlo by to mít na Agrofert jako největšího producenta v českém zemědělství a potravinářství hospodářský dopad.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *