ČIŽP se na Plzeňsku opět zaměří na kontroly kůrovcových lesů

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzeňském kraji se letos znovu zaměří na kontroly kůrovcem napadených stromů v lesích všech typů vlastníků. Loni její inspektoři zjistili více než dvojnásobný nárůst množství kůrovcem napadeného dřeva a za nezpracované dřevo uložili výrazně víc pokut než o rok dříve. Mezi hříšníky ale, na rozdíl od jiným míst ČR, nebyly státní, církevní, ani městské lesy, šlo hlavně o drobné soukromé vlastníky, řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP Petra Hořčicová.

„Nárůst kůrovcem napadeného dřeva byl loni v kraji stoprocentní, a to především na jihu a jihozápadě regionu, kde je tepleji, tedy na Blovicku, Nepomucku, Klatovsku, Sušicku a Domažlicku, kde je navíc nejvíc hodně drobných vlastníků, kteří svou zákonnou povinnost boje proto kůrovci nezvládají,“ uvedla. Objem zpracovaného kůrovcového dříví činil loni přes 1,1 milionu metrů krychlových, o rok dříve přes 500 000 metrů krychlových. „Je to nárůst, který hlásí vlastníci lesů obcím s rozšířenou působností,“ řekl Leoš Urbánek, šéf oddělení ochrany lesa.
Také letošní prioritou bude kontrola kůrovce. „Je to náš dlouhodobý, přes tři roky trvající, tematický úkol. A snažíme se, aby to bylo v kontextu strategie ministerstva – zachránit, co se ještě dá,“ uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss. Podle něj má jeden lesní inspektor na starosti 62 000 hektarů. „Jsme velmi rádi za podněty od občanů,“ řekl.
Inspekce provedla v kraji ve čtyřech lidech 72 kontrol lesů a uložila devět pokut za nezpracované dřevo v celkové výši 140 000 korun. „Pochybení byla výhradně u drobných vlastníků, a to převážně fyzických osob a u jedné menší firmy, která dostala pokutu 75 000 korun. U Lesů ČR nebyly zjištěny nedostatky,“ uvedl Hořčicová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *