Cizinci budou moci od ledna řídit v ČR traktory, upozornil svaz

Traktory budou moci od ledna řídit i držitelé řidičského oprávnění C. Začne platit novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou v tomto týdnu podepsal prezident Miloš Zeman. Usnadní se tím zaměstnávání cizinců, kteří oprávnění C drží, a v jejichž zemích není traktorová kategorie T uplatňována. Dnes na to v tiskové zprávě upozornil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Novela jinak hlavně zavedla povinnost pro motoristy, kteří budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za porušení bude hrozit pokuta až 2000 korun, pokud řidič cyklistu neohrozí.
„Celý proces trval několik let. Oslovovali jsme poslance i odpovědné ministry, aby pomohli odstranit nesoulad, že zahraniční pracovníci mohou v naší republice řídit autobus, ale nemohou na silnici vyjet s traktorem,“ uvedl Pýcha.
V ČR je podle něj nedostatek traktoristů v zemědělství, proto si svaz přál změnu legislativy. „Kromě neexistence řidičské skupiny T například na Ukrajině k této nemožnosti přispělo i komplikované získání českého řidičského oprávnění pro cizince,“ doplnil.
Od ledna bude moci zahraniční pracovník s řidičským průkazem typu C řídit traktory, nákladní a pracovní stroje samojízdné, ke kterým smí být připojeno vozidlo a nákladní vozidlo o maximální hmotnosti mezi 3,5 a 7,5 tuny, s maximálně osmi místy k sezení mimo místa řidiče.
Novela mimo to ukládá motoristům objíždět cyklisty ve vzdálenosti, která odpovídá zhruba polovině jízdního pruhu. Důvodem je snaha o vyšší bezpečnost cyklistů v silničním provozu. Podobná úprava platí v Německu, ve Francii nebo ve Španělsku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *