Cisterciáci z Vyššího Brodu nebudou vracet 1100 ha pozemků

Cisterciácké opatství Vyšší Brod nemá podle rozhodnutí soudu vracet státu 1100 hektarů lesních a zemědělských pozemků, které získalo v církevních restitucích. Krajský soud v Českých Budějovicích tak rozhodl v případu, v němž Státní pozemkový úřad (SPÚ) začal obnovovat správní řízení, v nichž byl řádu majetek vydán. Tento postup soud zrušil. Rozhodnutí bude pravomocné, až ho soud doručí oběma stranám. Uvedl to advokát řádu Jakub Kříž. SPÚ podá proti rozhodnutí kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, řekl ředitel sekce majetku státu úřadu Václav Kohlíček.

„Od počátku jsme upozorňovali, že postup státu je nezákonný. Jsme rádi, že nám soud dal nyní za pravdu,“ řekl převor řádu Justin Berka v reakci na rozhodnutí krajského soudu.
Nejvyšší soud (NS) v říjnu potvrdil rozhodnutí Vrchního soudu, že cisterciáci nemají restituční nárok na 2084 hektarů lesa. Lesy teď patří státnímu podniku Lesy České republiky. Na údržbu zbývajících lesů, 235 hektarů, si nyní řád najímá externí pracovníky, většinu svých lesníků propustil, řekl v říjnu představený kláštera Berka a potvrdil Kříž.
Ředitel Kohlíček zdůraznil, že má informace zatím jenom zprostředkovaně od právní zástupkyně SPÚ. Ve stížnosti se chce hlavně opírat o argumenty NS. „Domnívám se, že (kasační stížnost) je odůvodněná, Nejvyšší soud situaci zhodnotil a jeho argumenty chceme využít,“ řekl ředitel.
V prosinci také cisterciáci podali několik ústavních stížností, kterými se snaží zvrátit rozhodnutí soudů, kvůli nimž vraceli již vydané pozemky. Řádu se podle Kříže hlavně nelíbí, že soudy popírají historickou realitu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *