Chřipka se potvrdila v dalším chovu kachen firmy Perena a ve dvou malochovech

Veterináři potvrdili další tři ohniska ptačí chřipky. V Královéhradeckém kraji ve Starém Bydžově jde o chov firmy Perena, kde je 9000 kachen. Je to již desátý pozitivně testovaný chov této společnosti. Další ohniska jsou v malochovech v obci Třebotov v Praze-západ a v obci Vysočany na Tachovsku, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Letos tak byla choroba potvrzena v 31 ohniscích v chovech drůbeže a v 19 případech u volně žijících ptáků.

V chovu Pereny provedli veterináři testy, protože v něm významně poklesla snůška vajec. V dalších dvou chovech uhynula většina ptáků.
Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé je v ČR vybitá již většina rodičovských hejn kachen, pokud budou další ohniska přibývat, může nastat úplný výpadek produkce jednodenních kachňat v ČR. Současná situace se podle ní určitě promítne v nedostatku kachen určených na výkrm v ČR. Nutné je podle ní vyšetřit, jak se mohla choroba v chovech Pereny šířit a zamezit rozšiřování do dalších chovů drůbeže.
„Nezbývá nám než opakovaně apelovat na všechny chovatele drůbeže o dodržování biologické bezpečnosti v chovech drůbeže a zamezení kontaktu drůbeže s volně žijícím ptactvem,“ dodala.
V chovu Pereny provedli veterináři výtěry, protože v něm významně poklesla snůška vajec. „Chovatel nahlásil úhyn devíti z 14 chovaných nosnic, které se mohly dostat do kontaktu s volně žijícími ptáky z nedalekých rybníků,“ popsal situaci v Třebotově Vorlíček. V chovu na Tachovsku uhynula většina z 11 nosnic a kachen. Ve všech případech šlo o subtyp choroby H5N8.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *