Chovy ryb na Pardubicku a Chrudimsku se zbavily herpes viru

Ryby v rybnících na Pardubicku a Chrudimsku by již neměly být ohroženy nakažlivým herpes virem. Infekce se dostala v roce 2018 do velké nádrže u Buňkova, o rok později se objevila i v rybniční soustavě. Veterináři je vloni nechali vypustit a vydezinfikovat, letos již byli do rybníka Buňkov opět nasazeni kapři.

„Bylo zjištěno, že ryby, které byly vypuštěny do velkého rybníka v Buňkově, pocházely z několika malých rybníků, kde je prvopočátek jejich chovu. Poté byly distribuovány do dalších rybníků. Odtud pocházely ryby nakažené i v roce 2019,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Pardubický kraj Josef Boháč. Nákaza se do rybníka Buňkov nejspíše dostala od okrasných ryb, které tam někdo vypustil.
V roce 2019 byla zjištěna herpesviróza v sedmi ohniscích na 15 rybnících. Utraceno muselo být asi 170 000 ryb. Soustava rybníků patří rybářskému svazu v Přelouči. Loňské škody přesáhly čtyři miliony korun. Většinu náhlých nákladů dostane firma zaplacenou od státu.
Herpes virus je nebezpečný pro kapry a koi kapry, nákaza není léčitelná, ryby ji zpravidla nepřežijí. Lidé se virem nakazit nemohou. Herpes virus může být v hostiteli měsíce až roky, aniž by na něm byly patrné příznaky nákazy. Pak stačí jako spouštěč stres.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *