Chovateli z Havlíčkobrodska hrozí pokuta za nelegální vývoz selat

Chovateli z Havlíčkobrodska hrozí pokuta až milion korun za nelegální vývoz 590 selat na Slovensko. Podle Státní veterinární správy (SVS) je na jaře vyvážel bez veterinárního osvědčení. Přepravu podle správy také uskutečnil jako neschválený dopravce. Za porušení podmínek dovozu už chovateli dala pokutu 200 eur (zhruba 5400 korun) slovenská Veterinární a potravinová správa. Uvedl to mluvčí SVS Petr Vorlíček.

SVS na Vysočině podle mluvčího kontrolovala chov prasat na Havlíčkobrodsku na podnět slovenských dozorových orgánů. „Důvodem byl nelegální vývoz prasat z tohoto chovu, který slovenští veterináři zachytili,“ uvedl Vorlíček.
Z výsledků kontroly veterinární správy vyplynulo to, že chovatel nakoupil v dubnu 670 selat vážících 20 až 25 kilogramů. Většinu obratem vyvezl na Slovensko, kde je prodal soukromým chovatelům. Do 6. května uskutečnil 12 vývozů. Podle inspektorů chovatel nedodržel nutné podmínky pro vyvážení selat do zahraničí. Čeká ho správní řízení, v němž mu hrozí pokuta do jednoho milionu korun za porušení veterinárního zákona.
Obchodování se Slovenskem jako se zemí s výskytem afrického moru prasat se musí uskutečňovat v přísném režimu, aby se nákaza nezavlekla na území České republiky, uvedl Vorlíček. Schválení přepravce proto předchází kurz o podmínkách dodržování pravidel biologické bezpečnosti.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *