Chladné jaro vinohradům v Kuksu a Litoboři neuškodilo

Letošní chladné jaro zatím vinohradům v Kuksu na Trutnovsku a v Litoboři na Náchodsku v Královéhradeckém kraji neuškodilo. Důvodem je to, že réva ještě nevyrašila. Problémem jsou pro vinaře především mrazy od konce dubna do poloviny května. Řekli to vinaři, kteří se o první dva registrované vinohrady v regionu, tedy v Kuksu a Litoboři, starají. Jde o jedny z nejsevernějších vinohradů u nás.

„Rašení díky chladnému jaru naštěstí ještě nezačalo, odhaduji, že v závislosti na odrůdách to bude zhruba za týden, za 14 dní. Takže škody nejsou zatím žádné. Chladné počasí rašení letos opožďuje,“ řekl ředitel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský. Kutnohorskému vinařství půlhektarová vinice naproti baroknímu hospitalu v Kuksu patří. Jde o první registrovaný vinohrad v Královéhradeckém kraji.

Vzhledem ke specifickým podmínkám kukské vinice vyrábějí vinaři ze zdejších hroznů převážně šumivé víno, a to tradiční šampaňskou metodou kvašení v lahvi. Tzv. tichá vína z Kuksu vznikají jen minimálně, hlavně, když je výjimečný rok, jako tomu bylo v roce 2018, kdy hrozny dosahovaly vysoké cukernatosti, hodnot přívlastkových vín.

Vinaři v Kuksu hospodaří na vinici v labském údolí na strmé jižní stráni od roku 2005. Na opukovém podloží jsou vysazeny keře tradičních burgundských odrůd Rulandské bílé, šedé a modré a také zapomenuté odrůdy Tramínu bílého nazývaného Brynč.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *