Čeští zákazníci si zaslouží kvalitní potraviny

Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, které zastupují většinu zemědělských prvovýrobců v Česku, se obrátily na obchodní řetězce s žádostí o jednání. Chtěly společně hledat cestu, jak zajistit českým spotřebitelům české potraviny, které jsou kvalitní, za dostupné ceny a kamiony je nepřevážejí na dlouhé vzdálenosti. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, který zastupuje obchodní řetězce a na který některé odkazovaly, tuto nabídku odmítl. Informovala o tom tiskový mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

„Agrární komora ČR, Zemědělský svaz ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků iniciovaly jednání o dodavatelsko-odběratelských vztazích mezi českými zemědělskými prvovýrobci jakožto dodavateli kvalitních domácích potravin do českých obchodů. Jednaly tak v zájmu českých spotřebitelů, kteří si zaslouží mít k dispozici pestrou nabídku potravin z naší země. Bez českých zemědělců nebudou k dostání české potraviny, proto chceme férové obchodní podmínky. Tato nabídka jednání byla učiněna s respektem k volnému trhu a pravidlům hospodářské soutěže. Jednoznačně nebyla cílem jednání snaha o koordinaci cenové politiky,” řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Vyjmenované zemědělské organizace se obrátily na zahraniční majitele obchodních řetězců ve dvou dopisech v květnu a červnu letošního roku. Odpověděly jen některé řetězce a odkazovaly na své české pobočky, které zastupuje Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Agrární komora ČR proto oslovila prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzu s nabídkou k jednání. Prezident SOCR ČR se nejdříve omluvil a na další výzvu ohledně náhradního termínu reagoval po třech týdnech až po několika urgencích ze strany Agrární komory ČR. V souvislosti s touto problematikou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nabídl těmto organizacím dialog, v němž lze osvětlit mantinely soutěžního práva na straně jedné a možnosti působnosti úřadu na druhé straně. Zemědělské organizace chtějí této nabídky využít, aby bylo jejich chování i nadále v mezích zákona.*

Komentáře ke článku 1

  • Milos

    Tak s tímto musím souhlasit. Třeba v supermarketech, které máme tady u nás se dá jen málokdy narazit na kvalitní ovoce a zeleninu. Právě proto je už z marketu raději ani nekupuji a spíš se snažím podporovat lokální zemědělce. V tomto se mi hodně osvědčila tato stránka: https://www.farmauivusky.cz/ Začal jsem odtud objednávat někdy před rokem a zatím jsem byl vždy spokojen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *