Česká republika je velmocí v produkci a exportu potravinářského máku

Česká republika je podle poradce spolku Český modrý mák Václava Lohra největším producentem potravinářského máku na světě. Průměrně se u nás vyprodukuje kolem 27 tisíc tun máku ročně, z toho 85 procent míří na vývoz. Hodnota exportu se pohybuje ročně kolem jedné miliardy korun. Čímž mák převyšuje například export našeho nejznámější agrárního artiklu, chmele, jehož hodnota se pohybuje kolem osmi devíti set milionů korun ročně.

Našimi největšími odběrateli máku jsou hlavě země východní Evropy, zejména Rusko a Ukrajina a také další státy bývalého Sovětského svazu, kde žijí větší rusky mluvící menšiny, jako je například Kazachstán. Část českého máku směřuje i do Pobaltí a do Běloruska.

„Dalším významným odběratelem bylo Polsko, ale zde odběr našeho máku poklesl, především proto, že nám konkurují pěstitelé technického máku, kteří dodávají podstatně levnější mák, často i za poloviční cenu,“ řekl Lohr.

Velkým odběratelem máku je podle něj však Rakousko a také Německo a poměrně značné množství je ho vyvezeno do Holandska a přes tuto zemi většinou směřuje dál, zpravidla do USA nebo do Kanady. Rusko činí kolem 20 25 procent a zbytek většinou připadá na země evropské unie.

Ceny českého máku se podle Lohra loni mezi zářím a prosincem na tuzemském trhu vyšplhaly až na rekordních 110 korun za kilogram kvůli špatné úrodě a suchu. Vysoké ceny se projevily zejména na vývozech do Ruska, které bylo dříve největším zahraničním odběratelem, ale předběhlo ho Rakousko.

Přestože je letos v Česku slabých porostů máku poměrně hodně, spolek neočekává horší situaci než loni, kdy nízkou produkci ovlivnilo sucho a přemnožení škůdci. Loni sklizených 13 tisíc tun českého máku představovalo polovinu desetiletého průměru (2008-2017) a průměrný výnos byl nejnižší od roku 2010. Letošní tuzemská výměra máku činí podle Českého statistického úřadu 35 778 hektarů a drží se na úrovni desetiletého průměru. Pokud letos budou průměrné výnosy, bude podle Lohra máku dostatek. Výkupní ceny podle něj v posledních týdnech klesají kvůli zprávám o tom, že letošní sklizeň bude dobrá. Jak vysoká bude, ale nechtěl zatím odhadovat. Soudí však, že by se měla výkupní cena máku letos snížit na 45 až 50 korun za kilogram za surovinu od pěstitele.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down